Trhy chráněných dílen

Chráněná dílna Inspirace zřizovaná Dívčí katolickou střední školou zve všechny přátele a příznivce naší školy a dílny

k návštěvě trhů chráněných dílen na Vyšehradě.

Trhy se konají 13. května od 10,00 do 17,00.

Klientky naší dílny se budou na těchto trzích prezentovat poprvé. Uvítáme proto jakoukoliv morální či jinou podporu z Vaší strany.

Budeme nabízet k prodeji ručně dělaná mýdla, svíčky, přáníčka, hračky, tašky a drobné upomínkové předměty.

Přijďte, těšíme se na Vás.

dívky z Inspirace

Inspirace

Snídaně v hotelu Adria

Děvčata ze školní chráněné dílny Inspirace posnídala v hotelu Adria na Václavském náměstí, od loňska malují a dodávají hrnky pro hotelové hosty.

20170302_165024-COLLAGE

Nebojme se inkluze, aneb jak vypadá společné vzdělávání v Dívčí katolické střední škole!?

V českém školství neslyšíme jiné slovo častěji, skloňuje je i školská, především rodičovská veřejnost. Obvykle s obavami – bude inkluze – změna spočívající v častějším vzdělávání dětí zdravých s těmi handicapovanými, a to i mentálně, dobře připravena? Nebo bude muset chudák vyučující bez podpory a k tomu uzpůsobených podmínek nově v jedné třídě zvládat výuku dětí znevýhodněných tak, aby se v rámci svých možností rozvíjely a realizovaly, a současně aby neklesala úroveň výuky dětí zdravých? Osobně se domnívám, že toto nebezpečí na většině škol hrozí – lze těžko najít dostatek prostředků na asistenty pedagoga, navíc i učitelé, i asistenti pedagoga budou nároky nově pojatého inkluzivního vzdělávání stěží zvládat bez metodického servisu a podpory dalších odborníků…..
Výuka zdravých i znevýhodněných žákyň prvyukaobíhá inkluzivně, tedy společně, již pětadvacet let, tedy dávno před novelou Školského zákona nově upraveným paragrafem 16, respektive 19 – společně u nás studují děvčata zdravá s těmi na vozíčku, s nevidomými, neslyšícími, s děvčaty s poruchou autistického spektra apod…… Studují vedle sebe rovněž dívky s běžným rodinným zázemím a dívky bez funkčních rodin, kupř. z dětských domovů. Přitom některé naše absolventky každým rokem pokračují na maturitním studiu, některé pak i studují vysokou školu (jsou mezi nimi lékařky, farářky či pedagožky), ostatní pak se stávají kvalifikovanými pečovatelkami či sanitáři, ty závažněji handicapované rovněž bez větších problémů dovrší střední vzdělání a mohou získat pracovní uplatnění na chráněném či otevřeném pracovním trhu…..
Čím to? Díky štědrosti dárců, díky prostředkům nadací a fondů i evropských projektů, rovněž díky vlastní hospodářské činnosti se takto výrazně inkluzivně pojatá výuka může opírat a spolupráci čtyř asistentů pedagoga, kteří mohou využívat metodický servis pravidelné supervize. Se žákyněmi pracuje několik školních speciálních pedagogů, jejich sociální problémy pomáhá řešit školní sociální pracovník, k dispozici je duchovní asistent. Pro ty žákyně, které z nejrůznějších důvodů nemohou být ubytované ve standardním internátu, máme ubytování přímo v areálu školy……
Tedy vzkaz pro rodiče uchazeček o studium v naší škole – nebojte se inkluze, v Dívčí katolické střední škole ji s Vámi a Vašimi dětmi zvládneme…….!