Nebojme se inkluze, aneb jak vypadá společné vzdělávání v Dívčí katolické střední škole!?

V českém školství neslyšíme jiné slovo častěji, skloňuje je i školská, především rodičovská veřejnost. Obvykle s obavami – bude inkluze – změna spočívající v častějším vzdělávání dětí zdravých s těmi handicapovanými, a to i mentálně, dobře připravena? Nebo bude muset chudák vyučující bez podpory a k tomu uzpůsobených podmínek nově v jedné třídě zvládat výuku dětí znevýhodněných tak, aby se v rámci svých možností rozvíjely a realizovaly, a současně aby neklesala úroveň výuky dětí zdravých? Osobně se domnívám, že toto nebezpečí na většině škol hrozí – lze těžko najít dostatek prostředků na asistenty pedagoga, navíc i učitelé, i asistenti pedagoga budou nároky nově pojatého inkluzivního vzdělávání stěží zvládat bez metodického servisu a podpory dalších odborníků…..
Výuka zdravých i znevýhodněných žákyň prvyukaobíhá inkluzivně, tedy společně, již pětadvacet let, tedy dávno před novelou Školského zákona nově upraveným paragrafem 16, respektive 19 – společně u nás studují děvčata zdravá s těmi na vozíčku, s nevidomými, neslyšícími, s děvčaty s poruchou autistického spektra apod…… Studují vedle sebe rovněž dívky s běžným rodinným zázemím a dívky bez funkčních rodin, kupř. z dětských domovů. Přitom některé naše absolventky každým rokem pokračují na maturitním studiu, některé pak i studují vysokou školu (jsou mezi nimi lékařky, farářky či pedagožky), ostatní pak se stávají kvalifikovanými pečovatelkami či sanitáři, ty závažněji handicapované rovněž bez větších problémů dovrší střední vzdělání a mohou získat pracovní uplatnění na chráněném či otevřeném pracovním trhu…..
Čím to? Díky štědrosti dárců, díky prostředkům nadací a fondů i evropských projektů, rovněž díky vlastní hospodářské činnosti se takto výrazně inkluzivně pojatá výuka může opírat a spolupráci čtyř asistentů pedagoga, kteří mohou využívat metodický servis pravidelné supervize. Se žákyněmi pracuje několik školních speciálních pedagogů, jejich sociální problémy pomáhá řešit školní sociální pracovník, k dispozici je duchovní asistent. Pro ty žákyně, které z nejrůznějších důvodů nemohou být ubytované ve standardním internátu, máme ubytování přímo v areálu školy……
Tedy vzkaz pro rodiče uchazeček o studium v naší škole – nebojte se inkluze, v Dívčí katolické střední škole ji s Vámi a Vašimi dětmi zvládneme…….!